OsaajaKS-ohjaus ja koulutusneuvonta

Jyväskylän, Muuramen, Laukaan ja Äänekosken työllisyyden kuntakokeilun asiakkaille on tarjolla maksutonta ohjausta myös ilman ajanvarausta.

OsaajaKS-ohjauksessa työllisyyden kuntakokeilun asiakas voi keskustella laajalla skaalalla koulutuksesta ja oman osaamisen kehittämisestä, kuten eri koulutusvaihtoehdoista, aloista, tutkinnoista, osaamisen tunnistamisesta, opiskelemaan hakemisesta, työllistymisestä sekä opiskelunaikaisista etuuksista.
Ala, koulutus tai työpaikka ei tarvitse olla selvillä. Keskustelu on maksuton eikä velvoita mihinkään. Ota yhteyttä sähköpostilla tai puhelimitse.

Jyväskylä ja Muurame (Asemakatu 4, Jyväskylä)

Toistaiseksi etänä

Äänekoski (Hallintokatu 4, Äänekoski)

Tiistaisin klo 9.00–12.00

Torstaisin klo 12.00–15.00

Laukaa (Laukaantie 22–24, 2. krs, Laukaa)

Keskiviikkoisin klo 13.00–16.00


Erityisesti kone- ja tuotantoteknologian koulutukset

Hirvonen Tatu

tatu.hirvonen@gradia.fi

040341 5302

Kuukkanen Pauli

pauli.kuukkanen@gradia.fi

040 3414504

Erityisesti ict-alan koulutukset

Jokinen Jukka

jukka.jokinen@gradia.fi

040 341 5696

Jylänki Heikki

heikki.jylanki@gradia.fi

040 341 5977

Kaikki alat

Lassila Kaisa

kaisa.lassila@gradia.fi

040 341 5023

Pinola Pirkko

pirkko.pinola@poke.fi

040 5673 205

Salmelin Maija

maija.salmelin@poke.fi

040 7083 710


Erityisesti sosiaali- ja terveysalan koulutukset

Seppänen Mari

mari.seppanen@gradia.fi

040 341 5217

Kaikki alat, puhtauspalvelu-ala

Rutajärvi Kirsi
kirsi.rutajarvi@gradia.fi

040 341 5040


Tutustu Keski-Suomen jatkuvan oppimisen mahdollisuuksiin oppilaitosten ja muiden toimijoiden esittelemänä.
Jatkuvan oppimisen matkalla Keski-Suomessa video 1
Jatkuvan oppimisen matkalla Keski-Suomessa video 2