OsaajaKS-ohjaus ja koulutusneuvonta

Jyväskylän, Muuramen, Laukaan ja Äänekosken työllisyyden kuntakokeilun asiakkaille on tarjolla maksutonta ohjausta myös ilman ajanvarausta.

OsaajaKS-ohjauksessa työllisyyden kuntakokeilun asiakas voi keskustella kaikesta koulutukseen ja oman osaamisen kehittämiseen liittyvästä. Esimerkiksi eri koulutusvaihtoehdoista, aloista, tutkinnoista, osaamisen tunnistamisesta, opiskelemaan hakemisesta, työpaikan löytämisestä sekä opiskelunaikaisista etuuksista. Keskustelu on maksuton eikä velvoita mihinkään.

Joskus riittää, että saa nopean vastauksen koulutukseen liittyvään kysymykseen, joskus on hyvä varata pidempi keskusteluaika.

  • Pohditaan yhdessä sinulle sopivaa työtä ja toimialaa
  • Käydään läpi osaamistasi ja vahvuuksiasi
  • Jutellaan työnantajien osaamisvaatimuksista
  • Haetaan tietoa yhdessä
  • Käydään läpi etuudet
  • Katsotaan sinulle sopivia koulutuksia

OsaajaKS-ohjaajien päivystysajat — tule tapaamaan meitä kasvotusten!

Jyväskylä ja Muurame (Asemakatu 4, Jyväskylä)
Tiistaisin klo 9.00-12.00
Torstaisin klo 13.00-16.00

Varaa aika koulutusneuvontaan täältä: Koulutusneuvonta | Jyväskylä.fi (jyvaskyla.fi)

Äänekoski (Hallintokatu 4, Äänekoski)

Tiistaisin klo 9.00–12.00

Laukaa (Arwidssonintie 15-17)

Keskiviikkoisin klo 13.00–16.00

Eri alojen OsaajaKS-ohjaajat — voit ottaa yhteyttä myös suoraan

Kaikki alat
Lassila Kaisa: kaisa.lassila@gradia.fi, 040 341 5023
Pinola Pirkko: pirkko.pinola@poke.fi, 040 5673 205
Salmelin Maija: maija.salmelin@poke.fi, 040 7083 710
Rutajärvi Kirsi: kirsi.rutajarvi@gradia.fi, 040 341 5040

Sosiaali- ja terveysala
Seppänen Mari: mari.seppanen@gradia.fi, 040 341 5217 Kone- ja tuotantoteknologia-ala
Hirvonen Tatu: tatu.hirvonen@gradia.fi, 040341 5302

Kuukkanen Pauli: pauli.kuukkanen@gradia.fi, 040 3414504

ICT-ala
Jokinen Jukka: jukka.jokinen@gradia.fi, 040 341 5696
Jylänki Heikki: heikki.jylanki@gradia.fi, 040 341 5977


Tutustu Keski-Suomen jatkuvan oppimisen mahdollisuuksiin oppilaitosten ja muiden toimijoiden esittelemänä.
Jatkuvan oppimisen matkalla Keski-Suomessa video 1
Jatkuvan oppimisen matkalla Keski-Suomessa video 2